Sivilceye Neden Olan Etmenler Nelerdir?

0
394
views

Sivilce ve siyah noktalar güzellik sorunundan ziyade, sağlık sorunun bir habercisidir. İyi temizlenmemiş ve yağlı ciltlerde düzenli temizlenmeyen sebum, sivilceye sebep olur. Sivilce tıp dilinde cilt iltihabı olarak adlandırılmaktadır. Ciltte biriken sebum kıl köklerine yerleşir. Kıl köklerinde bakteriler çoğalır bunun sonucunda sivilce oluşur.

Şişen yağ bezlerinin içi iltihap ile dolar. Sivilceler yağ bezlerinin çoğunlukta olduğu bölgelerde örneğin, yüz, boyun, sırt, omuz gibi bölgelerde sık görülür.

Sivilce, siyah nokta pazarında çok sayıda kremler, maskeler satışa sunulsa da sivilce oluşumunun altında yatan nedenleri yok etmek, sivilce oluşumunu engelleyecektir.

Sivilce Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Hormonal etmenler: Regl dönemlerinde hormon değişikliği nedeniyle sivilce miktarınızda artış görülebilir. Fakat bu geçici bir durumdur. Regl döneminizin bitmesiyle birlikte sivilcelerinizde azalış gösterecektir. Hormon artışı yağ bezelerini harekete geçirir ve aşırı sebum salgılar. Gözeneklerdeki ölü deriler temizlenmediğinde siyah nokta ve sivilce oluşumunu artırır.

Hormonlar: Regl dönemlerinde, ergenlik dönemlerinde, ve androjenli hormon ilaçları kullanıldığında artış gösterir.

Çevresel Faktörler: Hava kirliliği, stres, depresyon, fiziksel inaktivite, uyku düzensizliği gibi etmenler sivilce oluşumuna neden olur.

Yeme Alışkanlıkları: Yağlı, tuzlu, hamur işi besinler tüketmek sivilce oluşumuna neden olur.

Sivilce Oluşumu Önlenmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Düzenli egzersiz, sakin bir yaşam, düzenli ve sağlıklı sebze meyveler tüketmek sivilce oluşumunu engeller.

Salisilik asit içeren temizleyiciler ile yüzünüzü temizlemeniz sivilceyi kurutur ve oluşumu engeller.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here