Pilav Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir ?

0
455
views

Pilav için çok türden pirinç çeşidi vardır. Baldo, Türk mutfağında en çok kullanılan pirinçlerden bir tanesidir. Pilav için en iyi sonuca baldo ile varırsınız. Baldo pirinç iri taneli, ağır kokusu olmayan, mat görünüme sahip bir pirinç türüdür. Hafiftir. Pişirildiğinde tane tane ayrılabilir ve yüksek su çekme kapasitesine sahiptir.

Pilav yapmadan önce pirinci iyice yıkamanız veya ılık suda bekletmeniz pilavın tane tane olması için gereklidir. Çünkü nişastasından arınmış bir pilav ağızda dağılan tane tane bir pilav demektir. Her yiğidin yoğurt yiyişi gibi, her ev hanımının da farklı farklı pilav yapışı vardır. Kimisi pilava yağ koymadan sadece haşlar. Kimiside bol yağ kullanır.

Pilavın lezzetli olması için iyi kalitede tereyağ veya margarin mutlaka olması gerekir. Tereyağın yanmasını önlemek için bir miktar zeytinyağı koymanız pilavınıza tat verecektir.

Tereyağı ve zeytinyağını kızdırdıktan sonra arpa şehriye eklemeniz pilavınıza hem renk hemde lezzet katacaktır.

Arpa şehriyenin rengi döndükten sonra, iyice yıkanmış veya suda bekletilmiş 1 bardak pirinci tencereye ekleyin. Pirinç tane tane oluncaya kadar kavurun.

Pirinçler kavrulduktan sonra 1 buçuk su bardağı suyu pilavınıza eşit şekilde dağıtın. Göz kararı tuzunu ekleyin. Bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı limon suyunu tencerenize ekleyin. Karıştırın. Kaynadıktan sonra altını kısıp en küçük ocağa koyup tencerenin kapağını kapatın. 15-20 dakika sonra pirinçler suyunu çekecektir. Altını kapatın. Tencere ile kapak arasına kağıt peçete koyun. 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Ağızda dağılan, bembeyaz pilavınız hazır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here