Neden Kilo Alıyoruz ?

0
554
views

Günümüzde hazır yiyeceklerin çoğalmasıyla kilo artışı  ve çeşitli hastalıklar baş gösterdi. Fiziksel inaktivitenin içerisine sağlıksız yiyecekler girince kilo verememek, obezite çoğalmaya başladı. Aslında bütün dünya bizim obez ve sağlıksız olmamız için çalışıyor.

Uzun süren ve vardiyalı çalışma hayatı eve gelindiğinde yemek yapacak hal kalmadığından hazır paket yiyeceklere teşvik ediyor. Sabah erken saatlerde olan mesai başlangıcı kahvaltı yapmaya zaman bırakmıyor. Mesai hareketsiz geçtiğinden yenilen hazır yiyecekler erimiyor ve hızla kilo alımı gerçekleşiyor. Hazır besinler damarları tıkıyor ve vücudun şeker dengesini bozuyor. Diyabet ve tansiyonun çağın hastalığı olmasının sebebi hazır yiyecekler ve fiziksel inaktivitedir.

Kilo almanın birçok nedeni vardır.

Aşırı Yemek Tüketimi

Aşırı kilonun en bilineni aşırı yemek tüketmektir. İş yerinde veya evde uzun süreli oturmak, oturulan saatler içerisinde aşırı kalorili yiyecek tüketimi kilolara yeni kilonun eklenmesine neden olur. Günde en az yarım saat yürüyüş ve egzersiz sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

Hareketsizlikten Kaynaklı Fazla Kilolar

Evde dışarı çıkmadan, işte oturarak çalışmak size fazla kilo olarak dönecektir. İyi hazırlanmış bir beslenme programı ve egzersiz fazla kiloların verilmesinde yardımcı olacaktır.

Psikolojik Rahatsızlıklarda Kaynaklı Fazla Kilo

Depresyon, stres gibi nedenler kişiyi fazla yemek tüketimine yöneltir. Stresten uzak sakin bir yaşam ve spor fazla kilolarınızı vermenize sebep olacaktır.

Dolaşım ve Diyabet Kaynaklı Fazla Kilolar

 

 

Dolaşım sorunu yaşamak istemiyorsanız. Nabzınızı hızlandırmanızda fayda var. Sık sık merdiven çıkmak, koşmak, egzersiz yapmak olası kalp ve dolaşım bozuklarını engeller.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here