Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

0
304
views

Kıvırcık saçlar herkes tarafından çok beğenilse de bakımı en zor saçlardan biridir. Tarakla açmak maharet ister ve şekle sokmak için her gün yıkamak gerekir.

Kıvırcık saçlar diğer saç türlerine göre daha sert ve daha kuru olabiliyor. Bu yüzden saçlar daha fazla kırılıyor ve çabuk yıpranıyor. Eğer saçlarınızın kırılmasını ve yıpranmasını istemiyorsanız, saçlarınızın neme doyması gerekiyor. Kıvırcık saçlar çok hızlı birbirine karıştığı için bir müddet sonra saç kötü görünecektir.

Kıvırcık saç bakımında ilk yapılacak şey saçın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlamaktır. Nemlendirici içerikli şampuanlar, argan yağı, badem yağı özlü kremler saçlarınıza gereken nemi sağlar.

Saçlarınızı duştan sonra kolay tarayabilmek için besleyici, durulanmayan saç yağları veya spreyleriyle saçlarınızı şekillendirebilir, saçlarınızı dış etkenlerden koruyabilirsiniz.

Kıvırcık saç bakımında en çok yapılan hatalardan bir taneside saçları kuruttuktan sonra taramaktır. Kıvırcık saç yapı bakımından zaten zor bir saç türü olduğundan kurutmuş olduğunuz saça tarak değdirmeniz, saçınızın kabarmasına, şeklinin bozulmasına ve kolay kırılmasına yol açacaktır.

Saçlarınızı düzleştirmek istiyorsanız, yüksek ısıya karşı koruyan kremleri saça yedirdikten sonra düzleştirin veya fön çekin. Böylece saçlarınız daha az yıpranacaktır.

 

Kıvırcık saçları kestirmeden önce kuaförünüzü özenle seçmek gerekir. Çünkü her kuaför kıvırcık saçları kesemez, düzgün yapamaz. Bu yüzden saçlarınızı kestirirken kuaförünüz saçlarınızı ıslatmasın direk fön çeksin ve kessin. Böylece saç olabildiğince düzgün kesilmiş olacaktır.

Eğer saçlarınız kolay şekil almıyorsa veya buklelerin düzgün olmayışından şikayetçiyseniz, saç köpüklerini kullanabilirsiniz. Saç köpükleri nemli saça uygulanır. Saçlarınızı taradıktan sonra saçlarınızı öne eğin ve saç köpüğü şişesini sallayıp elinize biraz sıkın. Saçlarınıza köpük ile birlikte şekil verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here