Ana Sayfa Erkek Erkekte Hpv Nedir?

Erkekte Hpv Nedir?

2
3150
views

Human Papilloma Virüsü Nedir?

Genital Siğil oldukça yaygın bir virüstür ve cinsel hayat yönünden aktif olan kişilerde görülmektedir. Cinsel temas ile bulaşan HPV virüsünün oldukça fazla çeşidi vardır. Erkeklerde penis başı ve anüs etrafında veya ağız ve boğaz bölgesinde görülebilmektedir.

HPV virüsü bulaşması için illaki cinsel birleşmenin olması gerekmez. Öpüşme, anal, vajinal, oral ilişki de bu virüsün bulaşmasına sebep olabilir.

HPV Virüsü Tuvalet veya Havuz Yoluyla Bulaşabilir Mi ?

HPV, tuvalet ve havuzdan bulaştığına dair kesin bir kanıt yoktur. Her ihtimale karşı tuvalete oturmadan önce klozeti mutlaka temizleyin ve cinsel ilişki sonrası genital bölgenizin ph değerini bozmayacak bir sabunla yıkayın.

HPV Erkeklerde Oluşan Belirtileri ve Neden Olduğu Sağlık Sorunları

HPV enfeksiyonu olan erkekler genellikle taşıyıcıdır. Genellikle HPV virüsü hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Bazı türden HPV virüsleri genital siğillere neden olabilir. Genital siğil bu tip için en masum olanıdır. Diğer türden HPV virüsleri penis, anal ve baş boyun kanserlerine sebep olabilir.

Genital siğiller, penis, kasık, uyluk, anüs gibi bölgelerde bulunabilirler. Kabarık şekilde görülür ve çoğu zaman haftalar aylar sonrasında bulaşan kişide görülür.

Bazı anal kanserlerde, anal kanama, lenflerde şişlik ve dışkıda bozukluk görülebilir.

Baş ve boyun kanseri olunması durumunda boğaz hassasiyeti, kulak ağrısı, geçmeyen öksürük, nefes almada güçlük gibi durumlar görülebilir.

HPV riskini azaltmak için 9-26 yaş arası erkeklerde kullanılabilecek %90 koruyan bir aşı mevcuttur. Aşı dozu 6 ay içerisinde 3 dozdur.

HPV den korunmanın bir diğer yolu kondomdur. Eğer cinsel bölge dışında başka bir bölgede bu virüs mevcutsa kondom koruma sağlamaz.

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here