Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri

0
584
views

Kasık ağrısı özellikle erkekleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Erkekler yürürken, ağır bir şey kaldırırken, idrar yaparken sorun yaratabilir. Kasık bölgesi erkeklerde ve kadınlarda bulunur. Kasık, midenin alt tarafından başlar ve üst bacakların başladığı bölgedir. Kasık ağrıları kasların zedelenmesi ile veya zedelenme olmadan meydana gelmesiyle oluşur.

Kasık Ağrısı Oluşmasının Nedenleri

Kasık ağrılarının en çok görülen sebebi kas gerilmeleridir. Kasık ağrıları genellikle sportif aktivite yapan kişilerde ve ağır işlerle uğraşan kişilerde görülür. Eğer kas gerilmeniz varsa istirahat etme, ağrıyan yere soğuk kompres ve doktorunuzun önerdiği antienflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler kullanılabilir. Kas gerilmeli çabucak iyileşmez. Eğer kas yırtılmanız varsa ameliyat gereklidir.

Eğer kasıklarınızda lenf bezleriniz şişmişse, lenflerinizde enfeksiyon olduğuna işarettir. Eğer kasıklarınızdaki şişlik bakteri kaynaklı bir enfeksiyon ise antibiyotik kullanılır. Kasıklar tedavi edilirken kasık ağrısının altında yatan nedeni iyi araştırılmalıdır.

Kasıklarınızda ki ağrı, fıtıktan kaynaklıysa tek tedavi ameliyattır. Ameliyat sonrası iyileşme süresi 1-2 ayı bulabilir.

Erkeklerde kasık fıtığı çok rahatsız edici olabilir. Kasık fıtığı kasıkta bir şişkinlik olduğunda, ilgili kaslarda gerilmeler sonucu ve ağır bir şeyler kaldırmayla da ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı ameliyatı olurken herniyorafi(açık ameliyat) veya laproskopi(kapalı ameliyat) metodu kullanılabilir.

Kasık Ağrısı Belirtileri

Kasıktaki ağrının sırt, karın ve göğse yansıması

Ani testis ağrısı

Mide bulantısı ateş, kanlı idrar

Testisler içinde kitle veya şişme görülebilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here