Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır ?

0
390
views

Ağız ve diş sağlığı sadece ağız ve dişlerimiz için değil, diğer organlarımız için de önemlidir. Eğer dişleriniz ile ilgili sorun yaşıyorsanız muhtemelen iç organlarınızla da ilgili sorun yaşıyorsunuz demektir. Çünkü ağızda biriken mikrop ve bakteriler iç organlarda bir çok hastalığa davetiye çıkarabilir.

Bu yüzden ağız ve diş bakımına çok dikkat etmek, her gün düzenli bakımı aksatmamak gerekir. Ağız ve diş sağlığı bakımı yaparken en çok yapılan hatalardan birisi de dişleri yanlış fırçalamaktır.

Dişleri her gün en az iki kere fırçalayıp hala dişlerinizde sorun yaşıyorsanız, dişlerinizi düzgün fırçalamıyor. Diş fırçasının ulaşamadığı yerleri temizlemiyorsunuz demektir.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nasıl Olmalıdır ?

Dişleri korumak için en güzel yol düzenli olarak dişleri fırçalamaktır. Diş fırçalama işlemi ortalama 2 dakika sürmeli, her diş teker teker 8-10 kez fırçalanmalıdır. Diş fırçalamanın amacı, çiğnenen besinlerin ağızda oluşturduğu yemek artıklarını ve bakterilerini yok etmektir.

Diş fırçalamak için, diş fırçası seçerken, naylon orta sertlikte fırça olmalıdır. Ağız içerisinde rahat dolaşan bir diş fırçası, dişleri kolayca temizleyecektir. Dişlerinizi ve dilinizi, sabah kahvaltıdan sonra, öğle yemeğinden sonra ve akşam yatarken olmak üzere günde toplam 3 kez fırçalamalısınız.

Diş fırçası 45 derecelik açı ile dişe yerleştirilir. Diş eti hizasından dişe doğru küçük yuvarlak hareketlerle diş fırçalanır. Dil ve damak kısımları dişler gibi aynı özende olmalıdır. En arkadaki dişlerde çürük oluşmaması için çok iyi fırçalanması gerekir. En yüksek çürük oluşma riski arkadaki dişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here