Diş Taşı Nasıl Oluşur?

0
640
views
Halk arasında diş taşı olarak geçen tartar, diş hijyeninde çok önemlidir. Hastalar genelde bakteri plağı ile diş taşını karıştırırlar. Bakteri plağı ve diş taşı arasındaki fark şudur.

Bakteri Plağı Nedir ?

Bakteri plağı, dişin yüzeyinde yapışkan bir şekildedir ve renksizdir. Bakteri plağının birikmesi diş lekelerine ve diş eti problemlerine yol açar. Bakteri plağı yiyecek artıklarından oluştuğundan diş çürüklerinin oluşmasına neden olur .
 Dişlerin düzenli olarak yemeklerden sonra günde en az iki kez fırçalanması, gargara ve diş ipi kullanılması, bakteri plağının oluşmasını engeller.

Diş Taşı Nedir?

Diş taşı diş üzerinde lekeleri hapseder ve renk bozukluklarına neden olur. Diş taşının oluşumu yeni oluşan bakteri plağının temizlenmesini de zorlaştırır. Diş taşları oluştuktan sonra kendi kendine yok olması beklenemez. Yani diş taşları oluştuktan sonra fırçalamayla düzelmez. Diş taşlarının yok olması için doktorunuza dişlerinizi temizletmeniz gereklidir.

Diş taşları oluşmaması için dişleri yemeklerden sonra düzenli olarak günde en az iki kez fırçalamak gerekir. Aksi takdirde diş taşlarının oluşması kaçınılmazdır. Diş temizliğinde sadece diş fırçalamak yeterli değildir. Yanlış diş fırçası kullanımı, fırçayı yanlış kullanma, ağız gargarası ve diş ipi ile dişlerin arasının temizlenmemesi ağız sağlığını bozacaktır.

Diş taşları temizlendikten sonra dişlerde soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı hassasiyetin artması normaldir. Fakat bu hassasiyet düzenli diş fırçalama sonucu düzelecektir. Bu sorunda en önemli çözüm düzenli ağız temizliği ve bakımdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here