Ayak Yorgunluğunu Ne Alır?

0
461
views

Uzun çalışma saatleri, stresli hayat, vardiyalı çalışma bizi en çok ta ayaklarımızı olumsuz etkiler. Uzun süre ayakta durma veya uzun süre oturma, ayak kan dolaşımını bozar. Bu yüzden eve gelindiğinde ayaklarımıza kara sular inmiş gibi hissederiz.

Peki ayak yorgunluğunu atmak için neler yapmalıyız ?

Ayaklarınız gün boyunca bütün ağırlığınızı taşır. Bu yüzden ayaklarınız büyük ilgi hakediyor. Gün sonunda masaj ve sıcak su banyosu ayaklarınıza çok iyi gelecektir.

Ayaklarınızdaki ağrılar ve yorgunluk hissi size bir işarettir. Ayaklarınız size çok yorulduğunun ve bu zorlamaya bir son vermeniz gerektiğini söylüyor demektir.

Kalitesiz ayakkabı veya yüksek topuklu ayakkabılar ayak sağlığınız için uygun değildir. Ayak sağlığınız için sivri burun ve yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun.

Eğer ayaklarınıza yeteri kadar kan gitmiyorsa bacaklara giden damarlarda sorun varsa ayaklarınız çabuk yorulabilir. Kronik ayak yorgunlukları ve ağrısı çekiyorsanız doktora başvurmanızda fayda var.

Eğer aşırı kiloluysanız ayak yorgunluğu çekmeniz normaldir. Çok fazla yük taşıyan ayaklar çabuk yorulur.

Ayak yorgunluğundan şikayetçiyseniz sıcak ayak banyosu yapabilirsiniz.

Bir küçük leğenin içine ılık suyu doldurun. Leğenin içine bir kaç damla limon ve nane yağı ekleyin. Ayak yorgunluğunu alan tuzlar da ayaklarınız için faydalı olabilir. Ayaklarınızı bu suyun içerisine koyun ve yarım saat dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı kurulayın. Masaj yağı yoksa birkaç damla zeytinyağı ile ayaklarınızı ovun. Uyurken ayaklarınızın altına yastık koyun.Bu yöntem ile ayaklarınız sabaha dinlenmiş bir şekilde kalkacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here